Vypočítejte si spotřebu
Uložení dlaždic na střih (+)
0
SPON/LEVEL+
Uložení dlaždic na vazbu (T)
0
SPON/LEVEL+
Uložení dlaždic na střih (+)
0
Klínů
Uložení dlaždic na vazbu (T)
0
Klínů
více info

Používáním stránek provozovaných MIPEMI s.r.o. souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby

Více info
5. ledna 2021 Prečítané 430x

Praktické rady na údržbu keramických podlah

Aby keramická podlaha vydržela tolik, jako váš dům nebo byt, je potřeba se o ni starat a dělat to správně a pravidelně. Čtěte praktické rady, jak na to.

Tipy

Keramické obkladové prvky jsou v komerčních a obytných stavbách využívané i pro svou bezproblémovou údržbu. Nejsou však zcela bezúdržbové, protože takový materiál zkrátka neexistuje. Aby keramické dlažby vydržely co nejdéle jako nové a neztrácely časem své vlastnosti, je potřeba se o ně starat. Jednoduše, účinně a pravidelně. Zde jsou praktické rady, jak udržovat keramické podlahy v domácnosti.

udrzba keramickych dlazeb a obkladu, levelys

Od babiček

Všichni víme, čím čistily naše babičky a prababičky doma cokoliv:

 • vodou,
 • octem,
 • sodou,
 • citrónem,
 • popelem,
 • pískem,
 • hadrem a pořádným kartáčem.

Ekologicky, levně a efektivně.

Popel jako jemné abrazivum na mechanické čištění, písek na odolnější špínu a materiály, které něco vydrží. Ostatní jako funkční domácí chemické čisticí prostředky.

 

Od hospodyň

Pokud uděláme kurzorickou rešerši z diskusí na maminkovských a hospodyňských webech, najdeme mnohé rady. Některé ulítlé, jiné čistě praktické. Vyhrává běžný saponát, ale i potravinářská kyselina citrónová. Běžně se používá ocet v různých vodních roztokových poměrech, ale například i tablety na čištění zubních protéz. Vše jako levné náhrady komerčních čisticích prostředků.

 

Víte…

… co je univerzální, zdravotně nezávadný, ekologický čisticí prostředek, vhodný i na keramické povrchy? Hydrogenuhličitan sodný, klasická soda bikarbona. Dokonce funguje jako odstraňovač zvířecích pachů, například i z lovných zařízení.

 

Americky

Generace 50+ zejména v České republice jistě ví, kdo to byl Erazim Kohák. Známý ekologický filozof českého původu, který se prosadil i v zahraničí. Když se po emigraci probíjel v Americe, přivydělával si v autoservisu. A tam nečistili, ale dávali dolů lak a rez ze starých aut – víte čím? Kolou, slitou ze sklenic v bufetu vedle servisu do kbelíků.

Do kbelíku s odstátou kolou namočili staré ručníky, dali je na noc na karoserii, a do rána bylo auto čisté. Tuto čisticí metodu ale na svou keramickou podlahu nezkoušejte, nemuselo by to dopadnout dobře. Kolové nápoje kromě cukru a oxidu uhličitého obsahují kyseliny, běžně používané i jako aktivní složky čisticích prostředků. Nesmí však působit dlouho.

Profesionálně

Každý prodejce keramické dlažby a keramického obkladového materiálu musí umět poradit. Nejen to, jaký materiál je třeba vybrat, ale i to, jak a čím ho čistit tak, abyste ho vyčistili, ale nepoškodili. Zde jsou hlavní zásady údržby keramických podlah v bytech a domech:

 • keramiku lze čistit poměrně lehce
 • běžné znečištění umývejte pravidelně roztokem saponátu v teplé vodě
 • keramický materiál je háklivý na agresivní mechanické i chemické čištění
 • na silné znečištění aplikujte neabrazivní čisticí prostředek, vhodný na sanitární keramiku
 • nepoužívejte prostředky na bázi mýdla, zanechají na dlažbě mikrofilm a šmouhy
 • prostředky s obsahem kyselin mohou poškodit povrch a narušit spáry
 • vyhněte se čisticím prostředkům obsahujícím alkohol
 • speciální pozornost věnujte spárám a koutům, kde se usazuje nejvíce nečistot
 • na různé druhy silného znečištění existují speciální čisticí prostředky
 • hloubkové čištění povrchů dlouhodobě nečištěných podlah přenechte odborníkům
 • po hloubkovém čištění neglazované dlažby je nutná impregnace – také odborná.

Náš tip

Pokud se rozhodnete keramickou dlažbu impregnovat, neexperimentujte. Platí to i pro lakování, leštění nebo odstraňování skvrn a nečistot, se kterými si nevíte rady. Obraťte se na profesionály.

 

Péče o keramickou podlahu…

není v podstatě žádná věda. Jen je třeba přesně vědět, jakou podlahu doma máte. A podle materiálu vybrat ten správný, funkční čisticí prostředek a metodu. Keramické dlažby i obklady jsou oblíbené pro mnohé vlastnosti, ale i snadnou údržbu a čištění. Jsou však háklivé na abrazivní čisticí prostředky, kyseliny i zásady ve vysokých koncentracích. I pro čištění a údržbu keramických podlah platí: všeho s mírou, ale pravidelně.

V případě, že si nejste jisti, zda můžete využít náš systém i pro vaši realizaci, neváhejte nás kontaktovat. Zkušený a vyškolený personál vám ochotně poradí s jakýmkoli problémem.

POZNEJTE NAŠE PRODUKTY

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT