Odborníci řešící reklamace podlah a obkladů by mohli vyprávět, co všechno pod keramickými dlaždicemi našli. A často i nenašli… Keramiku lze na podklad lepit různě, závisí to samozřejmě na typu obkladového materiálu a podkladu. Důležitý však není jen výběr vhodného lepicího materiálu, ale také správný způsob jeho aplikace. Lepený spoj musí být odolný, pevný a bez dutin. Geniální dokonalost metody floating & buttering stojí na tom, že pokud má dlažba či obklad držet navždy, lepidlo je třeba aplikovat oboustranně, a to jak na obkladový materiál, tak i na podklad.
Není to zbytečné plýtvání?
Metoda floating & buttering rozhodně není zbytečným plýtváním lepicího materiálu. Můžeme ji směle nazvat metodou lepení „na jistotu“. Nanesení a správné rozetření – jako másla na chléb – lepidla na celou plochu obkladu a také na podklad je předpokladem správného přilepení. Nemá smysl lepidlem šetřit, pokud chceme lepit kvalitně a navždy.
Metoda floating & buttering kombinuje dva způsoby nanášení lepicí vrstvy – na obkladový materiál, a na podklad. Tloušťka vrstvy a také výška zubů závisí na ploše a formátu obkladového materiálu. Standardně se používají zubové stěrky s výškou zubů 8-14 mm.
Věděli jste…
… že kombinovaná metoda floating & buttering se poprvé objevila v německé normě DIN 18157-1 již v roce 1979? Není to tedy žádná novinka, ale už desítky let doporučená metoda lepení obkladů a dlažeb.
Co znamená floating & buttering?
Jde o kombinovanou metodu „plovoucího másla“, tedy tenkovrstvého oboustranného lepení keramických nebo kamenných obkladových materiálů. Při lepení s pomocí vyrovnávacího systému je tato metoda jednoznačně doporučena. Uplatňuje se při velkoformátových materiálech, ale i těch, které mohou čelit extrémním vlivům.
Metoda se doporučuje při lepení dlažby a obkladů v tepelně náročných, exponovaných prostředích. Například u všech typů exteriérových realizací, ale například i v bazénech či chladicích nebo mrazicích místnostech. Všude tam, kde je nezbytné položení dlažby nebo nalepení obkladu bez dutin v lepicí vrstvě.
Kombinovaná metoda
Floating & buttering spojuje výhody dvou metod: floating, tedy nanášení tenké vrstvy lepidla na obkladový materiál. A buttering – nanášení lepidla zubovou stěrkou na podkladovou vrstvu.
Metoda umožňuje dosáhnout téměř ideálního nasyceného lepicího lůžka s eliminací dutin. Práce je sice časově náročnější, ale s téměř dokonalým výsledkem.
➔ na obklad i podklad nanášíme tenké vrstvy lepidla
➔ je důležité, aby měly zuby obou vrstev stejný směr
➔ to umožní vytlačit většinu vzduchových bublin poklepáním na dlaždici
➔ nižší podíl vzduchových dutin zaručuje pevnost spoje dlaždice a podkladu
Keramické nebo kamenné obklady mají ve srovnání s jinými obkladovými materiály obecně nižší přilnavost. Proto se při jejich použití doporučuje metoda floating & buttering vždy, bez ohledu na jejich formát.
Floating & buttering je „lepení na jistotu“
Vysoce kvalitní proces lepení obkladů a dlažeb metodou floating & buttering by měl mít v repertoáru každý pokladač a obkladač. Při používání vyrovnávacích systémů zvlášť. Kombinovaná metoda je sice časově náročnější, benefitem je však její účinnost. Využívá se zejména při pokládání a obkládání v prostorech s předpokladem vyšších nároků na kvalitu lepeného spoje. Metoda se uplatňuje i při velkoformátových obkládacích materiálech, kde je celoplošná aplikace lepidla nezbytností. Při kladení a obkládání keramických prvků s nižší přilnavostí by měla být metoda floating & buttering běžnou součástí pracovního postupu.