Vypočítejte si spotřebu
Uložení dlaždic na střih (+)
0
SPON/LEVEL+
Uložení dlaždic na vazbu (T)
0
SPON/LEVEL+
Uložení dlaždic na střih (+)
0
Klínů
Uložení dlaždic na vazbu (T)
0
Klínů
více info
5. března 2024 Prečítané 243x

Jaký obklad vybrat do malé koupelny?

Existují triky, jak pomocí obkladu a dlažby vytvořit z malé koupelny pěknou a vzdušnou místnost. Víte, jak na to? V článku vám to prozradíme.

Tipy

Také z malé koupelny dokážete vyčarovat velkou místnost. Vyžaduje to jen nápad, kreativitu a základní znalosti o tom, jak ji opticky zvětšit. Přečtěte si rady, jak ze své koupelny udělat prostor, ve kterém se budete cítit volně a pohodlně.

mala koupelna, maly obklad, leskly obklad, levvelys

Větší prostor použitím obkladu a dlažby

Koupelna není jen místo, kde se během dne občas zastavíte, provedete nejpotřebnější hygienu a pokračujete dál. Je to také část domu, kde si můžete odpočinout a zrelaxovat. Proto je důležité, abyste se v ní cítili komfortně.

Pokud máte malou koupelnu a nechcete mít pocit, že na vás padají stěny nebo strop, existuje několik triků pro vytvoření iluze větších prostor. Pokud toho chcete dosáhnout pomocí vhodného obkladu a dlažby, musíte zvážit především:

 • rozměry a uspořádání obkladu,
 • povrchovou úpravu,
 • odstíny a barvy,
 • šířku spáry.

Inspirováno přírodou

Při vytváření vizuálně větších prostor rovněž platí, že není nutné vymýšlet věci, které jsou již vymyšleny. Stačí je jen aplikovat do praxe.

1. Světlé barvy

Když se zamyslíte nad tím, v jakých místnostech se cítíte lépe, pravděpodobně zjistíte, že jsou to místa s převládajícími světlými barvami. Černá může navozovat stísňující pocit, v malých prostorách dokonce působit klaustrofobicky. Světlé barvy naopak mají schopnost prostor opticky zvětšovat a rozšiřovat.

Do malé koupelny proto použijte obklad a dlažbu v bledších tónech. Nemusí to být výhradně bílá barva. Můžete zvolit například odstíny:

 • béžových,
 • krémových,
 • pastelových barev.

Obklad nemusí být ani úplně jednobarevný, může obsahovat jemné vzory.

 

Tip

Použijete-li obklad a dlažbu ve stejné nebo velmi podobné barvě a odstínu po celé délce, dosáhnete pěkného, ​​ničím nerušeného efektu nekonečnosti.

 

Pokud si na nekonečnost nepotrpíte, můžete použít například lehce kontrastní listely nebo jiné prvky, ale pouze sporadicky. Příliš mnoho kontrastu působí rušivě a rozdělí prostor na malé kousky.

2. Povrchová úprava

Klasické bílé řecké domečky nejsou natřeny na bílo z rozmaru. Už starověcí Řekové věděli, že čím je barva světlejší, tím lépe odráží světlo. Tuto vlastnost můžete využít také při výběru obkladu a dlažby.

Proto si dejte záležet na povrchové úpravě. Matný povrch světlo přitahuje a pohlcuje, zatímco jasný a lesklý povrch světlo odrazí a rozptýlí do prostoru, čímž opticky zvětší místnost.

3. Rozměry a uložení obkladu

Pro vizuální zvětšení prostoru použijte velkoformátové obklady. Chcete-li koupelnu „rozšířit nebo opticky vytáhnout do výšky“, zvolte obklady obdélníkového tvaru.

Pro rozšíření nebo optické prodloužení místnosti aplikujte obklad horizontálně. Chcete-li ji naopak opticky zvednout, rozmístěte jej vertikálně. Nejběžnější obdélníkové obklady ve velkém formátu naleznete v rozměrech:

 • 15 × 60 cm,
 • 15 × 90 cm,
 • 15 × 120 cm.

Chcete-li, aby místnost působila obecně prostornějším dojmem, klidně si vyberte velkoformátovou dlažbu o čtvercovém rozměru. K dispozici jsou například obklady:

 • 60 × 60 cm,
 • 80 × 80 cm,
 • 90 × 90 cm.

4. Šířka spáry

V malé koupelně je každá spára prakticky navíc. Úplně eliminovat se ale nedají, proto je důležité je minimalizovat. Nejideálnějším řešením je použití rektifikovaných obkladů.

Tyto obklady mají hrany zabroušeny do pravého úhlu, což způsobuje, že má každá dlaždice prakticky stejnou velikost, díky čemuž mohou být dlaždice položeny těsně vedle sebe s minimální spárou již od 1 mm. Standardní obklad se obvykle klade se spárou 2–5 mm, někdy i víc. Pro ještě větší eliminaci viditelnosti spár použijte spárovací hmotu v barvě obkladu.

Rektifikované obklady jsou náchylnější k odštěpení hran nebo rohů. Pro přesnější a bezpečnější manipulaci bez poškození dlaždice proto využijte LEVELYS vakuové přísavky.

 

Shrnutí

Stačí si osvojit několik dobře známých faktů, porozumět vlastnostem barev, chování světla a principům optických iluzí. Potom můžete i z malé koupelny jednoduše pomocí vhodného obkladu a dlažby vytvořit zajímavý a vzdušný prostor.

V případě, že si nejste jisti, zda můžete využít náš systém i pro vaši realizaci, neváhejte nás kontaktovat. Zkušený a vyškolený personál vám ochotně poradí s jakýmkoli problémem.

POZNEJTE NAŠE PRODUKTY

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT