Vypočítejte si spotřebu
Uložení dlaždic na střih (+)
0
SPON/LEVEL+
Uložení dlaždic na vazbu (T)
0
SPON/LEVEL+
Uložení dlaždic na střih (+)
0
Klínů
Uložení dlaždic na vazbu (T)
0
Klínů
více info
8. dubna 2024 Prečítané 161x

Kdy se vyplatí investovat do protiskluzových dlaždic?

Investovat do protiskluzových dlaždic se vyplatí. V tomto článku vám prozradíme, kam byste je měli instalovat a podle jakých údajů vybrat ty nejvhodnější.

Tipy

Při koupi dlaždic je důležité zohlednit několik faktorů, mezi které patří i protiskluznost. V tomto článku se dozvíte, jak zjistit, zda je dlažba protiskluzová, do kterého prostředí je nejvhodnější a proč se do ní vyplatí investovat.

protiskluzna dlazba

Protiskluzová dlažba a její využití

Protiskluzovou dlažbu můžete použít kdykoli a kdekoli, protože je důležitá z hlediska bezpečnosti. Přesto ji můžete efektivně využít i na místech, která jsou relativně bezpečná a kde její použití není primárním záměrem. Mezi takové prostory patří:

 • obývací pokoj,
 • ložnice,
 • pokoj pro hosty,
 • technická místnost,
 • prádelna.

Kdy investovat do protiskluzové dlažby

Protiskluzová dlažba je jednoznačně vhodná do míst a prostor, jako jsou interiéry i exteriéry, které přicházejí do styku s tekutinami, oleji, provozními kapalinami a podobně.

1. Kuchyně

Je to nezbytné zejména v případě velkých průmyslových kuchyní, kde často prskají voda a olej, které se pak mísí na podlaze. Potřeba protiskluzové dlažby je zde očividná.

To platí i pro domácnosti. I když máte raději dřevěné nebo plovoucí podlahy, protiskluzovou dlažbu byste měli použít alespoň poblíž kuchyňské linky, kde je podlaha nejvíce vystavena stříkajícím tekutinám.

 

TIP

Vyberte dlažbu s dekorem dřeva nebo imitací plovoucí podlahy. Taková kombinace materiálů nevytváří vizuální rozruch a vaše kuchyně zůstane stylová, sladěná a především bezpečná.

 

2. Chodba a předsíň

Tyto místnosti jsou po vašem příchodu domů jako první vystaveny znečištění. Určitě si během zimy nenecháváte obuv nasáklou vlhkostí venku. Z ní stéká voda, opadávají kamínky a veškeré nečistoty jsou zaneseny do chodby. Protiskluzová dlažba představuje možnost, jak eliminovat nebezpečí úrazu.

3. Koupelna

Pokud jde o nebezpečí uklouznutí na vodě, koupelna je jednou z nejproblematičtějších místností. Tento problém lze vyřešit pomocí koberečků, které zachycují vlhkost a vodu. Jejich nevýhodou je ale to, že mohou být nestabilní a můžete na nich uklouznout. Nejlepším řešením je proto protiskluzová dlažba, která vám umožní cítit se bezpečněji.

4. Garáž

Z hlediska bezpečnostního standardu je garáž často opomíjenou místností. Pro mnohé je totiž dlažba v garáži považována za zbytečný luxus. Z aut ovšem opadává sníh a led, stéká voda, olej a další provozní kapaliny. Investice do protiskluzových dlaždic se proto v případě garáže může vyplatit.

5. Kanceláře a chodby

Po chodbách se pohybuje mnoho lidí, kteří do firmy zanášejí na obuvi vodu, písek a prach zvenčí. Později po všem tom kluzkém povrchu chodí v přezůvkách, aniž by si uvědomili nebezpečí.

Majitelé firem by si proto měli do svých provozů nainstalovat protiskluzovou dlažbu, aby:

 • ochránili zdraví svých zaměstnanců,
 • vyhnuli se pracovním úrazům,
 • nemuseli řešit marodky ani zastupování.

 

6. Bazén a okolí

U bazénu je důležité myslet na to, že je v jeho okolí vhodné použít dlažbu s hladkým, zdrsněným povrchem bez reliéfu. I když je reliéfní dlažba esteticky zajímavější, v jejích drážkách a spárách se hromadí voda a nečistoty. Proto je rovná, ovšem dostatečně zdrsněná protiskluzová dlažba u bazénu nejvhodnější volbou.

 

TIP

Pro minimalizaci spár u bazénů je výborná velkoformátová dlažba. Manipulace s ní je ale poněkud složitější. Pro zjednodušení práce můžete proto využít vícero produktů od značky Levelys.

 

Jak zjistit, zda je dlažba protiskluzová

Třída protiskluznosti se vyjadřuje písmenem R, za kterým následuje číselný údaj. Tento údaj označuje úhel sklonu dlaždic, při kterém člověk začne pociťovat diskomfort při běžné chůzi na šikmé ploše. Podle velikosti úhlu se dlaždice dělí do těchto skupin:

 • R9 = 3°–10° – používá se v interiérech a běžných budovách,
 • R10 = 10°–19° – vhodná pro použití ve skladech, kuchyních a koupelnách, kolem bazénů,
 • R11 = 19°–27° – vhodná pro schody v exteriérech, průmyslové kuchyně, prádelny,
 • R12 = 27°–35° – vhodná pro prostory mlékáren,
 • R13 = více než 35° – vhodná pro prostory s tuky a oleji.

Shrnutí

Jelikož jde o zdraví a bezpečnost, do protiskluzových dlaždic se vyplatí investovat vždy, prioritně ovšem v každém exteriéru a v případech, které byly výše zmíněny. Kromě toho jsou takové dlaždice vhodné i do prostor škol, nemocnic, domovů sociálních služeb, tedy všude tam, kde se pohybují děti, starší lidé nebo osoby se sníženou pohybovou schopností. Tyto skupiny patří mezi nejzranitelnější, a proto je protiskluzová dlažba minimum, co se pro ně může udělat.

V případě, že si nejste jisti, zda můžete využít náš systém i pro vaši realizaci, neváhejte nás kontaktovat. Zkušený a vyškolený personál vám ochotně poradí s jakýmkoli problémem.

POZNEJTE NAŠE PRODUKTY

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT