
Je jednodušší vytvořit něco nového než rekonstruovat a renovovat. Někdy se tomu ovšem nevyhnete. Pokud vás čeká výměna starých obkladů a dlažeb, čtěte pozorně. Dozvíte se, jak na to, co budete potřebovat a na co si při odstraňování starých obkladů dávat pozor.
Jak odstranit staré obklady
Než se pustíte do výměny a odstraňování, připravte si pracovní prostor, vybavení a ochranné pracovní pomůcky.
Co budete potřebovat k ochraně sebe i okolí?
- Ochranné brýle a rukavice – chrání před odlupujícími se a odpadávajícími úlomky.
- Pracovní oděv a respirátor – prach může být nejen nepříjemný, ale také zdraví škodlivý.
- Krycí fólie – ochrání okna, nábytek a podlahu před prachem a dalším odpadem.
- Vysavač – pomůže udržet pořádek během práce a zabrání zbytečnému roznášení nečistot do ostatních částí domu.
Tip:
Ochranných pracovních pomůcek existuje mnoho druhů a každá je určena pro jiný typ práce. Chcete-li být důkladně chráněni, přesvědčte se, že vámi použité OOPP jsou vhodné pro tuto činnost.
Metody pro odstranění obkladů
Existují dvě základní metody, které můžete použít – manuální nebo pomocí elektrických nástrojů. Výběr vhodné metody vám může usnadnit informace, zda plánujete starou dlažbu ještě někdy využít.
1. Manuální odstranění – klasická metoda
Manuální metoda je vhodnější pro ty, kteří mají dostatek času a trpělivosti, a zároveň si chtějí starý obklad zachovat.
Budete potřebovat:
- dlátko na dlaždice,
- kladívko,
- nářadí k odstranění spárovky.

Man breaking ceramic tiles in the bathroom, home redecoration
Postup
Pokud je obklad ještě v dobrém stavu a dlaždice pevně drží, ideální je začít shora. Pokud je již obklad poškozen, dlaždice jsou uvolněné nebo nedrží pevně, můžete začít od nejvíce poškozeného místa.
Pokud je obklad v pořádku a nevíte, kde začít, zkuste najít jeho nejslabší bod. Jemně poklepejte po dlaždicích – ta, z níž se ozve dutý zvuk, půjde odstranit nejsnáze.
Postupujte pomalu a precizně. Chcete-li zachovat co nejvíce dlaždic, odstraňte nejprve spárovou hmotu. Potom jemně zasuňte dláto pod dlažbu a opatrně do něj ťukejte kladívkem.
Pro lepší efekt tento postup zopakujte po celé délce hrany dlaždice. Tím se zvýší šance, že se uvolní snáze a zůstane celá a nepoškozená. Takto pokračujte až do odstranění poslední dlaždice.
Tip:
Spárovku můžete odstranit šroubovákem, tupým nožem nebo špachtlí. Nebo použijte odstraňovač spárovky – speciální nástroj určený právě pro tento účel. Předtím si ji můžete nařezat karbobruskou, což usnadní její odstranění.
2. Použití elektrických nástrojů – rychlejší odstranění
Tato metoda je vhodná zejména tehdy, když obklad drží mimořádně pevně a nezáleží vám na zachování obkladaček. Je jednoduchá, rychlá a účinná – jako stvořená pro netrpělivé kutily.
Kromě ochranných pracovních pomůcek budete potřebovat pouze jeden nástroj – sekací kladivo nebo SDS vrtačku s dlátem. Výrazně vám urychlí práci, ale vytvoří i mnohem více prachu než při ručním bourání.
Postup
Pokud vám na dlaždicích vůbec nezáleží, nemusíte být při práci mimořádně opatrní. Jednoduše vezměte sekací kladivo, vyberte si místo, odkud začnete bourat, a pusťte se do práce.
Přesto si dávejte pozor, abyste nepoškodili stěnu, zvláště pokud je vyrobena z citlivých materiálů, jako je sádrokarton. Zároveň dbejte zvýšené bezpečnosti.

Preparation of repair the bathroom. Removing old tiles with jackhammer
Shrnutí
Ruční odstraňování je sice zdlouhavější a namáhavější, ale zároveň šetrnější. Použití elektrického nářadí vyžaduje méně fyzické námahy, ovšem je potřeba zvýšená pozornost z hlediska bezpečnosti.
V obou případech platí: dávejte si při práci pozor. Postupujte tak, abyste nepoškodili stěny, rozvody v nich a především, abyste neublížili sobě ani nikomu jinému.