Vypočítejte si spotřebu
Uložení dlaždic na střih (+)
0
SPON/LEVEL+
Uložení dlaždic na vazbu (T)
0
SPON/LEVEL+
Uložení dlaždic na střih (+)
0
Klínů
Uložení dlaždic na vazbu (T)
0
Klínů
více info

Používáním stránek provozovaných MIPEMI s.r.o. souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby

Více info
30. července 2021 Prečítané 484x

Jak položit dlažbu na dřevěný či dřevotřískový podklad

Pokládka keramické dlažby na dřevěnou podlahu, parkety nebo na podklady z materiálů na bázi dřeva má svá pravidla. Přečtěte si, jak na to.

Návody

Existují místnosti v domech a bytech, ve kterých nemůžeme čekat betonovou podlahu. Pokud se chystáte pokládat dlažbu například v podkroví, podlahy máte zřejmě dřevěné nebo z něčeho, co je na bázi dřeva. Pokud při rekonstrukci bytu nemáte důvod a čas vytrhávat staré parkety, zkuste dlažbu položit na ně. Pokud jste si mysleli, že to nejde a keramickou dlažbu lze pokládat pouze na poctivý beton, čtěte dále. I pokud jste si to nemysleli, neuškodí zopakovat si zásady pokládání na parkety a jiné podklady ze dřeva či na bázi dřeva. Není to žádná věda, jen je třeba znát pár osvědčených pravidel a postupů.

jak polozit dlazbu na drevo, jak polozit dlazbu na drevotrisku

Dřevo vyžaduje speciální přístup

Dřevo nebo materiály na bázi dřeva mají vlastnosti, které “nesvědčí” způsobu pokládky keramické podlahy. A nejsou velmi kompatibilní ani s některými vlastnostmi keramické dlažby. Dřevo je měkký přírodní materiál, který rád “pracuje”. Ohýbá a prohýbá se zejména v důsledku své háklivosti na vodu a vlhkost. Keramická dlažba je sice také přírodní materiál, ale tvrdý, pevný a voděodolný, který by měl “pracovat”, hýbat, prohýbat a posouvat se co nejméně, nejlépe vůbec.

Pokud tedy původně dřevěnou parketovou podlahu nebo podklad pod dlažbu na bázi dřeva nezpevníte, nezafixujete a nezaizolujete, nedopadne pokládka dobře. Pokud by při zatížení podlahy docházelo k ohybům a průhybům z důvodu flexibilního podkladu, mohla by popraskat spárovací hmota, ale také dlažba. Přes praskliny by se pod dlažbu dostávala voda, a máme po podlaze, ale i po jejím podkladu. Co s tím?

 

Náš tip:

Pokládku keramické dlažby na dřevěný podklad zvládnete pohodlně i sami – při dodržení postupu v přípravné i realizační fázi. Práci si můžete usnadnit, urychlit a přivést do dokonalosti s pomocí vyrovnávacího systému LEVELYS.

 

Zpevnit, zafixovat, vyrovnat a izolovat

Realizační postup při pokládání keramiky na dřevo je prakticky stejný jako při pokládání na beton či jiné tvrdé povrchy. Odlišnosti jsou v přípravné fázi, podklad je třeba navíc zpevnit, zafixovat, vyrovnat a zaizolovat. Jelikož ze dřeva, parket, OSB či jiných materiálů na bázi dřeva nevyčarujete materiál s vlastnostmi betonu, je třeba na to jít trošku jinak.

1. Zaměření             

 • nepočítejte jen s dlažbou a povinnou materiálovou rezervou + 15 %       
 • měřte i proto, abyste věděli, kolik m2 budete penetrovat a nivelovat        
 • změřte i kolik budete potřebovat armovací tkaniny, hydroizolačních pásů a případně separační fólie        

jak polozit dlazbu na drevo

2. Zpevnění a fixace             

 • podlahu z OSB a jiných desek pevně zafixujte o podklad, ideálně samořeznými šrouby        
 • pokud má podlaha poškozené desky, vyměňte je        
 • zafixujte a přebruste také parkety, abyste je mohli penetrovat        
 • pokud je původní podlaha “odfláknutá” a desky se prohýbají na více místech, nevyhnete se jejímu rozebrání a zpevnění dodatečnými podpůrnými hranoly        

 

3. Penetrace, izolace, nivelace

 • pokud je povrch původní podlahy lakovaný, musíte ho přebrousit a zbavit prachu        
 • původní materiál penetrujte vhodnou penetrací        
 • na penetrovaný povrch připevněte armovací izolační tkaninu s překrytím pásů cca 5 cm nebo vhodnou kročejovou a protihlukovou izolaci, například separační desky        
 • aplikujte nivelační stěrku – kontaktní můstek, ideálně s pomocí nivelačních kolíků 

 

4. Separace a hydroizolace

 • na nivelací vyrovnaný povrch nalepte flexibilním lepidlem separační fólii        
 • nezapomeňte na hydroizolaci na kritických místech – jestliže dláždíte koupelnu a chcete být precizní, považujte za kritická místa celou podlahu včetně koutů        

 

5. Pokládka

 

Dřevo a keramika spolu dokážou fungovat

Pokud položíte keramickou dlažbu na dřevěnou podlahu nebo jakýkoli podklad na bázi dřeva správně, bude určitě taková, jaká má být: funkční, odolná a položená navždy. Postup pokládky je běžný, stejný jako u betonových a jiných tvrdých podkladů, rozdíly jsou v přípravné fázi. Pokud dodržíte zažité přípravné a realizační postupy, položíte dlažbu na dřevěný podklad v pohodě a hravě. Výběr dlažby je samozřejmě na estetickém cítění toho, kdo po ní bude chodit. Dokonalou pointou pokládky keramiky na dřevěný podklad může být i dřevěný dekor keramické podlahy. 

V případě, že si nejste jisti, zda můžete využít náš systém i pro vaši realizaci, neváhejte nás kontaktovat. Zkušený a vyškolený personál vám ochotně poradí s jakýmkoli problémem.

POZNEJTE NAŠE PRODUKTY

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT