Uvažujete o použití samočisticích obkladů a dlažeb ve svém domě, bytě nebo provozu, ale nemáte o nich dostatek informací? V tomto článku vám prozradíme, co získáte jejich použitím, kde je můžete využít a jak o ně pečovat.
Co jsou samočisticí obklady a dlažby
Jedná se o obklady a dlažby se zvláštními typy povrchové úpravy. Díky nim se na jejich povrchu téměř vůbec neusazují nečistoty, prach a nevznikají skvrny. To výrazně snižuje možnost šíření plísní, hub a mikroorganismů. Zároveň se snižuje i riziko přenosu chorob a infekcí. Technologie samočištění se využívá primárně při výrobě keramických a skleněných obkladů a dlažeb.
Kde je můžete využít
Neexistují žádná omezení, kde můžete samočisticí obklady a dlažby aplikovat. Primárně jsou však určeny do prostor, které přicházejí do styku s vodou, jako jsou například:
- kuchyně,
- toalety,
- sauny,
- plovárny,
- fitness centra.
Jsou nezbytné v provozech, kde je kladen zvýšený důraz na kvalitu, čistotu a hygienu a kde se pracuje s potravinami. Patří sem:
- jídelny,
- restaurace,
- závodní kuchyně,
- potravinářské provozy,
- operační sály,
- nemocnice obecně.
Jejich aplikace se od standardních obkladů neliší. Nejdůležitější je zajistit ochranu povrchu před poškozením, aby si zachovaly své schopnosti. Toho dosáhnete využitím levelys systému a sadou ochranných podložek.
Jak to funguje
Samočisticích vlastností lze dosáhnout několika způsoby a fungují na různých principech.
Fotokatalýza
Tato technologie využívá fotokatalytické látky, jako je například oxid titaničitý. Tyto látky reagují na působení slunečního světla. Při jejich vzájemné reakci dochází k procesu, který způsobuje rozklad organických látek a ničení bakterií na povrchu. To umožňuje, aby povrch zůstal čistý mnohem déle.
Ošetření hydrofobními látkami
Obklady a dlažby ošetřené takovými látkami fungují na principu vodoodpudivosti. Voda ani jiné tekutiny se na povrchu neudržují, ale sklouzávají po něm. Tím se zabraňuje tvorbě fleků a nežádoucích skvrn.
Nanotechnologie
Tato technologie budoucnosti nachází uplatnění i ve stavebnictví. Nanočástice se aplikují na povrch obkladů a dlažeb a díky svým miniaturním rozměrům pronikají do nejhlubších struktur. Tam vytvářejí neviditelný povlak, který zlepšuje vlastnosti materiálů a chrání je před znečištěním.
Antibakteriální ošetření
V tomto případě se na povrch obkladů nanáší tenká průhledná vrstva materiálu. Díky antibakteriálnímu efektu má schopnost účinně ničit kvasinky, organické látky, plísně a bakterie. Tato vrstva je pouhým okem neviditelná, neovlivňuje vzhled a nijak nezkracuje životnost dlažby.
Jak pečovat o samočisticí obklady a dlažby
I obklady a dlažby se samočisticí schopností vyžadují určitou míru péče. Aby zůstaly atraktivní a efektivně si udržely své schopnosti, je důležité provádět na nich pravidelnou údržbu.
Vzhledem k jejich speciálním vlastnostem je při péči potřeba postupovat opatrně, aby nedošlo k poškození povrchu. Ovšem není to žádná věda, stačí jen dodržovat několik základních pravidel:
- O povrchy pečujte pravidelně v závislosti na jejich stavu a místě využití. V běžné koupelně bude frekvence jejich čištění nižší než ve wellness.
- Používejte měkkou houbičku nebo hadřík. Tvrdé nebo drsné prostředky pro stírání by mohly povrch poškrábat a snížit jeho funkčnost.
- To platí i pro čisticí prostředky. Nedoporučuje se používat agresivní a abrazivní čisticí prostředky. Měli byste se vyhnout kyselinám a louhům.
Tip
Prostudujte si návod, kde naleznete informace o tom, jak správně ošetřovat povrchy svých samočisticích obkladů a dlažeb. Každý typ má svá specifika. Pokud si přesto nebudete jisti, obraťte se přímo na dodavatele nebo výrobce.
Závěr
Samočištění představuje bonus, ale má také několik limitů. Účinnost závisí na místě použití, typu materiálu, použité technologii a také na intenzitě slunečního světla. Pokud se ale o takové obklady a dlažby staráte dobře, váš domov může být ještě o kousek čistší a zdravější.