Najmout si služby profesionála může být docela rozumné řešení, tato volba však dokáže novou podlahu v interiéru podstatně prodražit. Pokud to spojíme s faktem, že díky různým vylepšením je položení nové podlahy na profesionální úrovni jednoduché i pro úplného laika, stojí za zvážení možnost uložit si podlahu úplně sám.
Jak na to?
Když si na svépomocnou pokládku troufnete a budete precizně dodržovat správný pracovní postup, výsledek může být pozitivním překvapením. Při pokládání dlažby totiž platí stejné pravidlo jako pro jakýkoli pracovní postup používaný v praxi: vše už je vymyšleno, je třeba jen znát správné pořadí jednotlivých kroků. Každý krok osvědčeného pracovního postupu je nutno i správně zrealizovat. Pokud si práci usnadníte využitím vyrovnávacího systému LEVELYS, půjde vám pokládka od ruky.
Návod pokládky dlažby na připravený rovný poklad
Na rovné a profesionální položení dlažby budete potřebovat:
- dlaždice
- lepidlo
- zubovou stěrku
- gumové kladivo
- vodováhu
- klíny Levelys
- spony Levelys
- kleště Levelys
- přísavky Levelys
1.Naneste lepidlo na podklad
Po nanesení lepidla vložte sponu pod každou stranu dlaždice (v souladu s velikostí dlaždice zvolte jednu nebo více spon na stranu).
2. Naneste lepidlo na dlaždici a uložte ji do lepidla
Pokládání můžete provést i ručně, profesionální výsledek však zaručí přísavka LEVELYS.. Na dlaždici poklepejte gumovým kladivem (lépe přilne k podkladu).
3. Do každé spony vložte klín Levelys
Správně vložené klíny splní v součinnosti se sponami svoji funkci: dosáhnout co nejdokonalejší rovinnosti pokládky.
4. Zacvakněte klín do spony
K zacvaknutí klínu můžete použít naše trakční kleště LEVELYS. Dříve si však nezapomeňte překontrolovat rovinu pomocí vodováhy.
5. Odstraňte klín
Po zatvrdnutí lepidla odstraňte klín pomocí gumového kladívka nebo kopnutím kolmo na klín.
6. Roztřiďte klíny a zbytky spon
Klíny uchovejte pro opakované použití a zbytky spon vyhoďte do odpadu.
V našem e-shopu najdete spony s rozpětím:
Pro ještě lepší pochopení toho, jak svépomocí položit dlažbu s vyrovnávacím systémem LEVELYS, prohlédněte si náš názorný videonávod.
Po kladení a lepení, tedy pokládce dlažby, následuje nezbytné spárování a čištění samotné dlažby i prostoru pokládky. Samozřejmostí je dodržování technologických časů tvrdnutí lepidla během pokládání i spárovací hmoty při spárování.
Toto byl obecný a zásadně zjednodušený návod, jak položit dlažbu svépomocí s pomocí vyrovnávacího systému LEVELYS na připravený rovný podklad. Po jeho přečtení a také prohlédnutí instruktážního videa napadne každého laika vtíravá otázka: “Opravdu je to tak jednoduché?” Odpověď je šalamounská: “Ano i ne.”
Správné rozfázování
Každá pokládka dlažby má svoji přípravnou, realizační a dokončovací fázi. Samozřejmě není jedno, na jaký podklad a jakou dlažbu chceme položit. Určitě není jedno, jakým způsobem nanášíme lepidlo a manipulujeme s dlaždicemi. Nakonec není jedno ani to, jak a čím dlažbu správně vyspárovat a jak ji během pokládky a po ní vyčistit.
Přípravná fáze
Před samotnou pokládkou bychom měli mít připravený plán, tedy zodpovězené otázky: “Co chceme položit, čím, kam, na co a jakým způsobem?” Po výběru a nákupu správného typu dlažby vhodného do konkrétního prostoru – s rezervou +15 % vyměřené plochy – je třeba vybrat vhodné lepidlo a spárovací hmotu. Připravit je nutné i potřebné nářadí a pomůcky.
Klíčová je i příprava podkladu – musí být rovný, v případě savých podkladů penetrovaný. Je rozdíl, jestli pokládáme dlažbu na dokonale rovnou novou betonovou podlahu, nebo na původní starou dlažbu, případně třeba na dřevěný podklad.
Realizační fáze
Máme-li připraveno vše, co potřebujeme, včetně podkladu, můžeme začít pokládat. Během používání vyrovnávacího systému LEVELYS jednoznačně doporučujeme nanášet lepidlo hřebenem metodou floating&buttering – tedy na podklad i na dlaždici. Zajistíme tím dokonalé přilnutí a přilepení dlaždice.
Při manipulaci s velkoformátovými obkládacími prvky doporučujeme používat přísavky. Trendové dlaždice s většími než standardními rozměry vyžadují preciznější přístup zejména při manipulaci, ale také při samotném lepení. Mají totiž vyšší tendenci k průhybům a popraskání než menší dlaždice.
Použití vyrovnávacího systému LEVELYS dokáže čas pokládky podstatně zkrátit v porovnání s klasickým postupem pokládání. Není to však důvod ke zbytečnému spěchu – některé technologické časy pracovního postupu nemáme jak urychlit. Samozřejmě, že posloupnost kroků je třeba dodržet, nelze ji ani obejít, ani přeskočit nebo ignorovat.
Věděli jste, že…
…i když použijete rychleschnoucí lepidlo, neznamená to, že budete mít pokládku hotovou za hodinku? Dejte lepidlu čas, než udělá svou práci, položenou dlažbu nikdy nespárujte v době, kdy není lepidlo vyschlé a vytvrzené.
Dokončovací fáze
Po položení dlažby a vyschnutí lepidla nastupuje spárování. Při spárování dbejte vždy na vhodnou spárovací hmotu, výrobce a také normu určenou do místnosti nebo prostoru, kam dlažbu pokládáte. Různé prostory si vyžadují specifické přístupy. Kupříkladu v koupelně se doporučuje zajistit vhodné větrání z důvodu vysoké vlhkosti, ale i v takovém případě používáme úplně jiný typ spárovací hmoty než v interiéru s nižší vlhkostí. Platí to i pro spárování dlažby položené v exteriéru, na terase nebo balkoně.
Po doschnutí spárovací hmoty je třeba položenou dlažbu vyčistit způsobem a prostředky vhodnými pro konkrétní typ dlažby. Ideální je zejména čistá voda, některé mramorové dlažby jsou totiž mimořádně háklivé na jakoukoli chemii a abrazivní čisticí prostředky.
Jak správně vlastnoručně položit dlažbu?
Chcete-li dláždit svépomocí, dá se to docela v pohodě a s pomocí vyrovnávacího systému LEVELYS může být výsledek jako od profíka. Pokud však chcete vydláždit a obkládat schody nebo správně zvládnout rohy a kouty v koupelně, potřebujete určitě více než šestibodový manuál.
Pokládka dlažby se dá zvládnout i vlastníma rukama a dejme tomu, že i bez zkušeností, praxe a fortelu profesionálního obkladače. Vždy je však třeba znát a také trpělivě a precizně dodržovat správné a osvědčené pracovní postupy.