Oprášíme-li učebnice dějin architektury a stavebnictví, s problémy kladení dlažby kolem bazénu se vypořádali již antičtí architekti a stavebníci klasických římských lázní. Dnes nemusíme stavět tepidária klasickým antickým způsobem ani dláždit plochy kolem bazénů tak jako starořímští mistři. Bylo by to sice old school, ale neefektivní. Přestože zaměřujeme laserem a používáme moderní materiály a pokročilou stavební chemii, postup kladení dlažby se v některých bodech prakticky nezměnil již několik tisíc let.
Výchozí kritéria
Pokládka keramické dlažby v exteriéru má více úskalí. Vnější prostředí klade až extrémní požadavky na materiály i stavební chemii, s maximálním důrazem na mrazuvzdornost. Dlažební materiály k bazénu by měly být protiskluzové, odolné otěru a příjemné na dotek pro bosé nohy. Pokud splníme tyto základní požadavky a dodržíme pracovní a technologické postupy, máme v pohodě vydlážděno.
Exteriérový bazén
Každý exteriérový designér dnes pokládá – kromě výstavního anglického trávníku – za dominantní prvek moderního exteriéru u moderního rodinného domu právě bazén, a to i s jeho esteticky zvládnutými přilehlými plochami. Kromě „pohledových“ kritérií by však měly plochy kolem bazénu plnit i čistě praktické požadavky.
Povětrnostní podmínky v našich klimatických končinách znamenají rozptyl teplot průměrně až kolem 60 °C v plusové i mínusové škále. Kromě toho musí naše exteriérové stavební prvky a materiály, včetně dlažeb, vydržet také vlivy a výkyvy vlhkosti.
Jak na to
U pokládání dlažby k exteriérovému bazénu postupujeme téměř stejně jako u pokládání dlažby exteriérové terasy. Často právě exteriérová terasa plynule propojuje interiér až k bazénu.
1. výběr materiálu
- exteriérová dlažba k bazénu musí být mrazuvzdorná
- se stupněm protiskluznosti minimálně R11
- do exteriéru jsou vhodné flexibilní lepicí a tmelicí hmoty
- ideální volbou je epoxidová spárovačka
2. příprava podkladu
- ideální betonový podklad musí být rovný, čistý, pevný, nosný, hydroizolovaný, penetrovaný
- spád podkladu by měl být v rozmezí 1,75 % až 4 %, tedy 1° až 2,29°
3. pokládka dlažby zažitým způsobem
- lepidlo nanášejte na podklad i na dlažbu metodou floating & buttering
- lepidlo aplikujte na podklad zubovou stěrkou
- na dlaždici nanášejte tenkou kontaktní vrstvu lepidla „nahladko“
- na velkoformátové dlaždice nanášejte lepidlo zubovou stěrkou
4. použití vyrovnávacího systému
- upřesní a urychlí pokládku
- zaručí dokonale rovnou vydlážděnou plochu
5. aplikace dilatačních spár
- v exteriéru jsou dilatační spáry nezbytné k zamezení popraskání a znehodnocení dlažby
- norma určuje rozestupy dilatačních spár 2,5 – 3,6 m v každém směru
- velikost pole je 9–12 m2 s poměrem stran 1:3
- doporučená šířka dilatační spáry je min. 5 mm
6. použití exteriérové spárovačky
- spáry vyplňte pomocí gumového hladítka
- jednoznačně doporučujeme epoxidovou spárovačku
- do dilatačních spár aplikujte silikonový tmel
Náš tip
Snem každého pokladače a zřejmě i majitele bazénu je kompletní „sada“ dlažebního materiálu k bazénu se speciálními lemovacími prvky, včetně rohových. Pokud budete vybírat keramickou dlažbu ke svému bazénu, hledejte kromě důležitých materiálových a estetických vlastností i dlažební systém s lemovými dlaždicemi se zaoblenými hranami.
Pokládání dlažby kolem bazénu…
… patří k majstrštykům každého pokladače, zvládne to však i zručný a poučený laik. Klíčovým je nejen správný výběr materiálu a stavební chemie, ale také bezpodmínečné dodržení pracovního postupu. Dlažba u exteriérového bazénu by neměla jen ladit s bazénem, musí splňovat i technické a praktické požadavky, aby bez problémů dlouhodobě sloužila.