Vypočítejte si spotřebu
Uložení dlaždic na střih (+)
0
SPON/LEVEL+
Uložení dlaždic na vazbu (T)
0
SPON/LEVEL+
Uložení dlaždic na střih (+)
0
Klínů
Uložení dlaždic na vazbu (T)
0
Klínů
více info
5. září 2023 Prečítané 477x

Jak vybrat spárovací hmotu pro interiér a exteriér?

Odhalte s námi tajemství výběru spárovací hmoty pro interiér a exteriér, které vám pomůže dosáhnout esteticky dokonalého výsledku. Čtěte dál!

Tipy

Jednoduchý výběr spárovací hmoty ovlivňuje celkový dojem z vašeho domova mnohem víc, než si myslíte. Bez ohledu na to, zda chcete vytvořit útulnou atmosféru v interiéru nebo zajistit dlouhotrvající ochranu exteriérových ploch, je výběr správné spárovací hmoty klíčovým krokem. V našem článku vám prozradíme nejdůležitější faktory, které je třeba při jejím výběru zvážit. Zároveň se zaměříme na odlišnosti mezi interiérovými a exteriérovými možnostmi a poskytneme praktické tipy pro dosažení profesionálního výsledku.

skarovacia hmota, sparovacka, špárovačka na obklady a dlazby, levelys

Různé typy spárovacích hmot

Pro výběr vhodné spárovací hmoty je v první řadě důležité seznámit se s fyzikálně-chemickými vlastnostmi jednotlivých spárovacích hmot, neboť od nich se odvíjí jejich použití, ať už jde o vnitřní nebo externí aplikaci.

Spárovací hmoty pro interiér a jejich použití

Spárovací hmoty určené pro interiérové ​​použití jsou speciálně připravené směsi, které se používají k vyplnění spár a vytvoření hladkého povrchu. Tyto hmoty jsou obvykle vyrobeny na bázi cementu, polymerů a syntetických plniv. Výborně přilnou na různé povrchy, jsou vysoce plastické a jejich aplikace je jednoduchá.

Příklady použití v interiéru:

  • Flexibilní cementové spárovací hmoty – jedná se o cementové hmoty obohacené o minerální nebo syntetická plniva. Jsou odolné, mají široké uplatnění a rychle schnou. Tyto hmoty jsou ideální pro spárování gresových a kamenných dlaždic. Skvělá volba pro kuchyni a koupelnu.
  • Polymerové spárovací hmoty – tyto hmoty se nejčastěji používají v koupelnách a kuchyních, ale jsou vhodné i pro aplikaci na sádrokarton nebo dřevo.
  • Akrylové spárovací hmoty – jsou vhodné pro keramické, gresové a skleněné dlaždice a také pro spárování mozaiky. Skvělé do koupelny, kuchyně nebo prádelny. Tyto hmoty jsou vhodné i pro dlažbu podlahy v podlahovém topení nebo pro sádrokartonové desky.

skarovacia hmota, sparovacka, špárovačka na obklady a dlazby, levelys

Spárovací hmoty pro exteriér a jejich použití

Spárovací hmoty určené pro exteriér jsou navrženy tak, aby zvládaly vnější podmínky a odolávaly povětrnostním vlivům, vlhkosti a jiným atmosférickým faktorům. Další důležité vlastnosti těchto hmot jsou výborná adheze k podkladovému materiálu a ochrana před mikroorganismy. Exteriérové ​​spárovací hmoty obvykle obsahují složky, které pomáhají bránit růstu mikroorganismů, jako jsou plísně nebo řasy.

Příklady použití v exteriéru:

  • Epoxidové spárovací hmoty – jsou vyrobeny na bázi epoxidových přísad, které poskytují vysokou pružnost a odolnost vůči vodě a chemikáliím. Ideální pro spárování keramických obkladů, dlažeb, mozaik a spojů mezi různými materiály. Výborně se hodí například ke spárování dlažby v garáži, v průmyslových prostorách nebo při styku s vodou (bazén, otevřená terasa, sprchový kout apod.).
  • Silikonové spárovací hmoty – jsou elastické a mají vysokou odolnost vůči UV záření a atmosférickým podmínkám. Proto jsou vhodné pro spoje a spáry na fasádách, oknech, dveřích a jiných exteriérových površích, které vyžadují vysokou pružnost a těsnost. Díky jejich voděodolnosti je můžete využít i pro obklad v koupelně.

K dosažení přesné linie a šířky spáry při obkládání i dláždění nezapomeňte použít naše multifunkční, patentované a praktické křížky na obklad a dlažbu značky LEVELYS.

 

TIP

V exteriérech a při větších spárách je lepší použít spárovací hmotu s větší zrnitostí textury. Naopak v interiérech a u hladkých kachliček je vhodné zvolit hmoty s menší zrnitostí.

 

Jak vybrat správnou barvu spárovací hmoty

Výběr vhodné barvy spárovací hmoty je důležitý, neboť ovlivňuje celkový estetický vzhled a dokončení vaší stavební nebo rekonstrukční práce. Když jste se již rozhodli, jaký typ spárovací hmoty použijete, je čas podívat se na tabulku barev.

V první řadě se ale musíte rozhodnout, zda chcete, aby barva spárovací hmoty kontrastovala (vynikla) ​​nebo barevně harmonizovala s obkladem

Kontrastní barva spárovací hmoty vynikne zejména v případě, když použijete tmavou spárovací hmotu kolem světlé dlaždice ke zvýraznění jejího tvaru. V současnosti je trendem například tmavá spárovací hmota kolem bílé šestihranné dlaždice, což je populární v rámci minimalistického designu interiérů.

Nejdůležitější body, které vám pomohou s výběrem vhodného barevného odstínu spárovací hmoty pro harmonizaci obkladu a dlažby, jsou následující:

  • Zvažte barevný odstín povrchu – pokud je povrch, na který bude aplikována spárovací hmota, již barevně daný (například barva omítky nebo dlažby), zkuste najít spárovací hmotu, která co nejvíce odpovídá stávající barvě.
  • Zohledněte celkový design a barevný vzorec – barvu přizpůsobte celkovému designu místnosti, ve které se bude spárovací hmota používat. Máte-li již určitý barevný vzorec místnosti, vybírejte si barvu spárovací hmoty, která do něj zapadne a doplní celkový vzhled prostoru.
  • Testujte barevné vzorky – máte-li pochybnosti o volbě, požádejte prodejce o barevné vzorky různých spárovacích hmot. Můžete si tak vyzkoušet, jak budou vypadat na konkrétním povrchu a v reálném osvětlení místnosti.
  • Nepodceňte vliv světla – zvažte vliv osvětlení místnosti na vybranou barvu. Barevný dojem se totiž může měnit v závislosti na intenzitě a barvě světla. Proto je důležité porovnat barevné vzorky v různých světelných podmínkách.

skarovacia hmota, sparovacka, špárovačka na obklady a dlazby, levelys

Výběr vhodné spárovací hmoty…

…je jedním z posledních kroků při dokončování stavby nebo renovaci. Správná barva spárovací hmoty dodá prostoru harmonický design a esteticky příjemný vzhled. Kromě estetiky je ale důležité zohlednit i trvanlivost spárovací hmoty, její odolnost vůči povětrnostním vlivům a vodě a vhodnost pro daný povrch. Tím se zaručí dlouhotrvající a spolehlivý výsledek vašich stavebních prací.

V případě, že si nejste jisti, zda můžete využít náš systém i pro vaši realizaci, neváhejte nás kontaktovat. Zkušený a vyškolený personál vám ochotně poradí s jakýmkoli problémem.

POZNEJTE NAŠE PRODUKTY

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT