Nebudeme přehnaně pozitivní, když budeme tvrdit, že dnes je radost lepit keramické dlažby nebo obklady. Máme totiž na výběr vše, co k lepení potřebujeme, v porovnání s minulými časy. Fachmani i domácí mistři vyšších věkových kategorií možná zavzpomínají, kolik druhů lepidel bylo na výběr v minulém století. Pojďme si zopakovat hlavní zásady a souvislosti výběru vhodného lepidla.
Kritéria výběru
Tak jako je důležité podle klíčových vlastností a parametrů vybrat konkrétní druh dlažby a obkladu, je důležité vybírat i lepidla k jejich lepení. V úvahu přichází několik kritérií, podle kterých lepicí směsi rozdělujeme a také vybíráme. Podle složení rozdělujeme lepidla na cementová – C, disperzní – D a dvousložková – R. Budeme se věnovat cementovým lepidlům, která jsou převládajícím standardem.
1. Přídržnost
Norma určuje minimální hodnotu přídržnosti cementových lepidel na 0,5 N/mm2. Tyto lepicí směsi mají označení C1. Lepidla této třídy jsou určena zejména k lepení obkladů a dlažeb menších či standardních rozměrů s vyšší nasákavostí. Pro lepidla třídy C2 určuje norma minimální hodnotu přídržnosti na 1,0 N/mm2. Jsou vhodná pro větší formáty s nižší nasákavostí.
2. Vlastnosti důležité pro zpracování lepidla
Norma určuje i klasifikaci lepidel podle parametrů zpracování:
➔ T – lepicí směsi se sníženým skluzem jsou vhodné pro obkládání vertikálních a šikmých ploch většími a těžšími obkládacími prvky
➔ E – lepicí malty s prodlouženou dobou otevření, tedy časem po natažení lepidla, během kterého lze nalepit obkladový prvek bez snížení přídržnosti, jsou ideální pro lepení větších ploch
➔ F – rychletuhnoucí cementové lepicí směsi jsou určeny k rychlému lepení, například s využitím kvalitního vyrovnávacího systému, který pomáhá urychlit práci o 30–50 %
3. Flexibilita
Důležitou vlastností definovanou normativně je odolnost lepicí směsi vůči příčné deformaci – flexibilita. Lepidla třídy S1 a S2 zaručí pružnější přenos pnutí mezi obkladovým prvkem a podkladem. Flexibilní lepidla používáme při lepení větších formátů a v náročných podmínkách, protože jsou odolná i vůči mrazu či vysokým teplotám.
Specifické velké formáty
Velkoformátové obkladové prvky vyžadují specifický přístup vyplývající z jejich nadstandardních rozměrů. Ke specifickému pracovnímu postupu, zejména, co se přípravy podkladu a manipulace s velkoformátovými dlaždicemi týče, patří také výběr správného lepidla. Obecně platí, že velké formáty lepíme flexibilními lepicími směsmi.
Co se vlastností lepidla týče, mělo by mít co nejvyšší přídržnost k podkladu v tahu, což splňují všechna lepidla třídy C2. Chystáte-li se lepit velkoformátové obkladové prvky na svislé či šikmé plochy, potřebujete lepidlo se sníženým skluzem, označené T. Velké formáty lepíme zásadně metodou floating&buttering, tedy nanášením lepidla zubovou stěrkou jak na podklad, tak na dlaždici tak, aby se rastry nataženého lepidla na podkladu a dlaždici nekřížily.
Náš tip
Platí to vždy a prakticky při výběru čehokoli – jste-li laik a navzdory všem informacím stále nemáte jistotu konečného definitivního výběrového rozhodnutí: poraďte se s profesionály. Při výběru obkladu či dlažby rovnou konzultujte také lepidlo, které je na konkrétní obkládací či dlažební materiál a podmínky vhodné či přesněji přímo určené.
Výběr vhodného lepidla…
… pro pokládání keramické dlažby nebo lepení obkladu je důležitou součástí přípravné fáze práce obkladače nebo pokladače, profesionála i laika. Dnes je snadné najít správné lepidlo na konkrétní obkládací prvek s ohledem na jeho materiálové požadavky a samozřejmě přihlížeje i na místo a podmínky aplikace.